1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. YÖK Yurtdışında Okuyacaklar İçin Ağır Koşullar Getirdi
YÖK Yurtdışında Okuyacaklar İçin Ağır Koşullar Getirdi

YÖK Yurtdışında Okuyacaklar İçin Ağır Koşullar Getirdi

Yüksek Öğretim Kurulu Tarafından Yapılan Duyuruda Yurt Dışında Okumak Artık O Kadar Kolay Olmayacak

A+A-

Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk ve Mühendislik başta olmak üzere bir çok alanda ÖSYM’nin merkezi sınavlarına dahi girmeyen bazı öğrenciler yurt dışında GİRİŞ ŞARTI OLMAYAN üniversitelere kolayca başvurmakta olduğu kamuoyunda ciddi şekilde tepki çekmeye başladığı YÖK’ün gözünden kaçmadı yada artık akıllara tak etti.

Şimdiye kadar nedendir bilinmez bu uygulama yapılmadı ama en azından hatanın neresinden dönülse kardır. Çünkü Türkiye’deki üniversitelere yerleşemeyen tabiri caizse yerleşecek puanı alması mümkün olmayan öğrenciler TIP alanında dahi yurtdışındaki bazı tabela üniversitelerine kolayca yerleşebilmekte ve Türkiye’nin geleceği için ciddi sıkıntı yaratmakta ve haksız bir şekilde varını yoğunu vererek emek harcayan öğrenciler için büyük haksızlık yaratmaktaydı.

Bazı üniversiteler sadece kayıt almakta sınavlara çağırmakta ve yetkin olmayan öğretim görevlileri tarafından ders verilmeden sadece diploma hazırlanarak ücret karşılığı meslek edindirilmektedir. YÖK, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm öğrencilerin eğitim-öğretim hakkını gözeterek bu tür üniversitelerin bazı ülkelerce devam şartı aranmadan sürdürmesine izin verdiğini belirtti.

YÖK bu konuda bazı kararlar alarak yurtdışında gerçekten ciddi eğitim almak isteyen öğrenciler için gerekli tüm desteği sağlayacağını ve gerekli tedbirleri alacağını belirtti. Yapılan açıklamada bazı kararlar aldı. İşte bu kararlar.

İlk 500 Üniversiteye giremeyen üniversiteler için denklik işlemlerinde ön koşullar getirildi.

Önümüzdeki 2015-2016 eğitim-öğretim yılından başlayarak, ÖSYM tarafından yapılmakta olan YGS ve LYS'ye girmiş olmaları gerekmektedir.

Tıp doktorluğu için alanındaki sıralamada ilk 40.000’de,
Hukuk alanı için ilk 150.000 içinde yer alma şartı olacaktır.

Tıp ve Hukuk dışındaki bölümler için en ilgili programlara yerleşen en son öğrencinin aldığı puan kadar sınav puanına sahip olmaları gerekmektedir.

Önlisans okumak isteyenler en az 140 puan, Lisans programları için en az 180 puan almış olmaları gerekmektedir.

Tüm bu şartlar ile yurtdışında tabela üniversitesi döneminin kapandığını söyleyebiliriz. Artık her isteyen her istediği bölümü sadece para vererek diploma sahibi olamayacak.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.