YÖKDİL Sınavı Artık ÖSYM Tarafından Yapılacak

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç sosyal medya hesabı twitter'dan duyurdu. YÖKDİL Sınavını bundan sonra artık ÖSYM yapacak. YÖKDİL Sınav tarihi de açıklandı.

53383
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yükseköğretim Kurulu “YÖK” Başkanı Yekta Saraç sosyal medya hesabı twitter’dan YÖKDİL Sınav duyurusu yaptı. YÖKDİL Sınavı bundan sonra artık Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” tarafından yapılacak. YÖKDİL Sınav tarihi de 3 Kasım 2019 olarak açıklandı. YÖK Başkanı Saraç’ın sosyal medyadaki açıklaması tam metni şu şekildedir:

 “Yeni YÖK” olarak, yükseköğretim sistemimizde ilk kez uygulamaya koyduğumuz “alana özgü tek yabancı dil sınavı” olan YÖKDİL, bilindiği üzere YÖK’ün koordinasyonunda, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi tarafından müştereken uygulanmaktaydı.

YÖKDİL sınavının sürdürülmesindeki katkılarından dolayı Anadolu ve Ankara Üniversitelerimize teşekkür ederiz.

2019 yılı bahar dönemi sınavı başarıyla gerçekleştirilmiş olan YÖKDİL, 2019 yılı sonbaharından itibaren artık “ÖSYM” tarafından, yine YÖK’ün koordinasyonunda, “Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler” alanlarında uygulanmaya devam edecektir.

2019 yılı sonbahar dönemi YÖKDİL sınavı 03 Kasım 2019 tarihinde, “Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce” dillerinde, “Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler” alanlarında yapılacaktır.

Bundan sonraki YÖKDİL sınavlarının tarihlerine ilişkin bilgi her yıl ÖSYM’nin sınav takviminde yer alacaktır.

“Akademisyen dostu Yeni YÖK” olarak kurguladığımız YÖKDİL sınavı yapılmaya devam edilecektir.

YÖKDİL SINAVI

Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılmaktadır.

Sınava; yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!