YÖK’ten Yeni Kurulacak Üniversitelere İlişkin Önemli Açıklama

YÖK'ten yeni kurulacak üniversitelere ilişkin önemli bir açıklama geldi. YÖK'ten yapılan açıklamaya ilişkin detaylar haberimizde yer alıyor.

42353
Daha Fazla Göster

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edilen tasarıya göre 20 yeni üniversite kurulacak. YÖK‘ten yeni kurulacak üniversitelere ilişkin önemli bir açıklama geldi. Peki hangi yeni üniversiteler kurulacak? Okulları değişen adaylar hangi üniversitenin diplomasını alacak?

Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edilen tasarıya göre Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa), Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi adlarıyla 16 yeni devlet üniversitesi kurulacak. 

Bu üniversitelerin dışında Ankara Medipol Üniversitesi, İstanbul Atlas Üniversitesi, Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi adıyla dört yeni vakıf üniversitesi açılacak. İstanbul ve Gazi Üniversitesi gibi köklü üniversitelerin bölünmesini de içeren tasarı kabul edilirse 200 bin öğrencinin okulunun değişeceği tahmin ediliyor. 

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), yeni kurulacak üniversitelere ilişkin önemli bir açıklama yaptı. YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre yeni kurulacak üniversitelere geçen öğrencilerin, istemeleri halinde halen öğrenim gördüğü üniversitenin diplomasını alabilecekler. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YÖK’ten Yeni Kurulacak Üniversitelere İlişkin Önemli Açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!