1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. YÖK’ün Aldığı 2. Öğretim Kararı Sadece Göz Boyama
YÖK’ün Aldığı 2. Öğretim Kararı Sadece Göz Boyama

YÖK’ün Aldığı 2. Öğretim Kararı Sadece Göz Boyama

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Aldığı 2. Öğretim Kararları Zaten Vardı

A+A-

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) 2. Öğretim Programlarında bir takım değişikliklere gidilebileceğini duyurmuştu. Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından böyle bir karar alınması gerektiğini düşünen YÖK yetkilileri aslında var olan sistemden de haberdar olmadıkları görülüyor. Şöyle ki; 2. Öğretim ders başlama ve bitiş saatleri ile ilgili olarak şikayetler olduğu söylendi. Bu şikayetler olması durumunda neden daha önce bir tedbir alınmadı ki alınması da mümkün gözükmüyor. Çünkü ders saatleri öyle medyaya yansıyan haberlerde olduğu gibi kolay değildir.

YÖK 2. Öğretim dersleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada 1. Öğretim dersleri bittikten sonra akşam olan bu derslerin bekletilmeden hemen ardından başlatılması için ve gerektiğinde hafta sonları da yapılabileceği konusunda üniversitelere bilgi vermişti. Fakat ZATEN 2. Öğretim dersleri mümkün olduğunca 1. Öğretim dersleri bitiminde başlamaktadır. Yani 17:00’dan önce başlayabilmesi mümkün değildir. 17.00’a kadar üniversitelerin 1. Öğretimleri derslerine devam edeceğinden bu şekilde bir program değişikliği yapılması muhtemel gözükmemekte ve bu şekilde değişiklik yaptığını henüz açıklayan bir üniversite bulunmamaktadır.

Ayrıca gerektiğinde zaten üniversitelerde 2. Öğretimler hafta sonu özellikle cumartesi günü de yapılmakta olup yeni bir şey değildir. Yükseköğretim gibi bir birimin Eğitim-Öğretim alanında bu tür hadiselerin yaşanmaması için sadece ders saatlerinde değişiklik önerisi yapması, bir nevi kızlarımızın akşam saatlerinde dışarda olmasını engellemesi gibi bir anlayışın içerisinde olması hiç gerçekçi gözükmemektedir.

Sadece başlangıç ve bitiş saatleri değişiklikleri yapılarak bir ülkede kadına şiddet önlenemez. Böylesine köklü ve en yetkin kurum olarak EĞİTİM açısından bir açıklama ve çalışma yapılmasını bekliyoruz. Bu tür hadiselerin devam ettiği Ülkemizde bir an önce gerçekçi önlemlerin alınması şarttır.

İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.