1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yolcu Taşımacılığı Özel Şirketlere Açılıyor
Yolcu Taşımacılığı Özel Şirketlere Açılıyor

Yolcu Taşımacılığı Özel Şirketlere Açılıyor

TCDD’de 2021 yılı itibariyle özel şirketlere açılması ve yolcu taşımacılığının serbestleştirilmesi tamamlanmış olacak.

A+A-

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, 2021 yılı itibariyle TCDD tarafından yapılan yolcu taşımacılığının özel şirketlerin katılımı ile serbestleştirileceğini açıkladı. Uygun, demir yolunun, lojistik ve lojistiğe bağlı sanayi kabiliyetini, hızını ve kapasitesini ulaşım seçeneği olarak 21. yüzyıla damga vurduğunu belirtti. Lakin demiryolu yatırımlarının maliyetinin oldukça yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda demir yollarına yapılan yatırımların devam etmesi ve artması gerektiğini, bunu gereklilik olarak gören hükümetlerinde son 18 yıl içerisinde demir yolları için 167.5 milyar liralık yatırım yaptığını belirtti.

Uygun, demir yolu ulaşımının, diğer ulaşım sektörleri ile rekabet edebilmesi için yeniden bir yapılanma gerektirdiğinin altını çizdi.

Yolcu Taşımacılığında Serbestleşme Tamamlanmış Olacak

TCDD Genel Müdürü Uygun, “Ülkemizde 1950'li yıllarda demir yollarının yolcu taşımacılığındaki payı yüzde 42, yük taşımacılığındaki payı ise yüzde 68 düzeyindeyken 2018'e gelindiğinde bu oranlar yüzde 1,3 ve yüzde 5,5 seviyelerine düşmüş ve canlılığını yitirmiştir” açıklamasında bulundu.

Uygun, altyapı yatırımlarına ek olarak yük ve yolcu taşınmasında demir yollarının rolünün arttırılması için sektördeki aktörlerin etkilenmeşini sağlayan reformların kaçınılmaz olduğunu vurguladı. 2021 yılı itibariyle TCDD’nin özel şirketlerin katılımına açılacağını ve yolcu taşımacılığında serbestleşmenin tamamlanmış olacağını ifade etti. Uygun Türkiye’nin şu an da bin 213 kilometresi yüksek hızlı tren hattı olmak üzere 12 bin 803 kilometre uzunluğunda hatta sahip olduğunu ve çift hatlarda oranın yüzde 5’ten yüzde 13’e yükseldiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.