1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Yönetmelik Var Sözleşme Yok! Devlet Tiyatroları Çalışanları Sonuç Bekliyor!
Yönetmelik Var Sözleşme Yok! Devlet Tiyatroları Çalışanları Sonuç Bekliyor!

Yönetmelik Var Sözleşme Yok! Devlet Tiyatroları Çalışanları Sonuç Bekliyor!

Devlet tiyatrolarında 2019-2020 sezonunun açılacak olmasıyla birlikte yönetmelikte sözleşmeyi hak eden fakat uygulamada henüz uygulamaya konulmayan çalışanların talepleri gündeme geldi. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Devlet tiyatrolarında 2019-2020 sezonu açılıyor ama Cumhurbaşkanlığının 28.12.2018 Tarih ve 4 sayılı kararnamesine istinaden resmi gazetede 15 Mayıs 2019 tarihinde yürürlüğe giren 30775 sayılı Devlet “Tiyatroları Genel Müdürlüğünde 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 26’ncı Maddesi Kapsamında Görev Yapan Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmelik” resmi gazete de yayımlanmasına rağmen kadrolarına geçemedi.

Devlet opera ve bale, senfoni ve güzel sanatlarda dahil olmak üzere mayıs ayından beri gelecek kadroları beklemekte. İsteğimiz ise çok insancıl, zaten resmi gazetede yer almış olan ilgili kararnamenin gereğinin yapılması ve çalışanların sosyal hakları ile iş güvenliğinin sağlanması.

Şu an yılda 300 gün üzerinden sigortalanıp, senelik sözleşmeler ile çalışıyoruz. Kıdem tazminatı, işten çıkarılırsak işsizlik maaşı vb. haklarımız söz konusu değil. Bunun için tüm devlet büyüklerimizin ve sahnelerimizi dolduran seyircilerimizin desteğine ihtiyacımız var. Devlet Tiyatrolarında istihdam edilen bizler diyoruz ki #YönetmelikVarSözleşmeYok hashtag’i ile sosyal medyada gündeme oturdular.

15 Mayıs tarihinde yayımlanan yönetmeliğin gereği yapılmalıdır açıklaması yapan milletvekilleri de destek veriyor. Devlet Opera ve Balesi ile Devlet tiyatroları sonuç bekliyor. Sezon başlamadan sözleşmeler imzalanmalı CHP İstanbul Milletvekili CHP TBMM Grup Yöneticisi, AB Uyum Komisyonu Üyesi milletvekili Özgür Karabat Konuyu TBMM gündemine taşıyarak Bakan'a gecikmenin nedenini sordu. Konuyla ilgili olarak yanıt gelince bilgilendirme yapılacak.

Konuyla ilgili olarak DOP çalışanları sosyal medyada seslerini şu şekilde kaykırıyor:

#YönetmelikVarSözleşmeYok

Tüm sahne arkası çalışanları olarak kararnameyle yeşeren umutlarımıza ses olun! Destek olun! Sözleşmelerimiz konusunda bize yardımcı olun!

Sayın Cumhurbaşkanım, kararnameniz ile umutlanan bizler sözleşmelerimizi beklemekteyiz. Yardımınızı rica ediyoruz.

Devlet Tiyatroları Ssp’li çalışanları için khk yayımlanıp, resmi gazetede bildirilmesine rağmen kadromuz gelmedi. Lütfen desteğinizi esirgemeyin.

Maaşımı söylediğimde nasıl geçiniyorsun diyorlar, evlenmiyorum, eğlenmiyorum, işe gidip geliyorum... Ve sabırla sözleşmelerin iyileştirilmesini bekliyorum. Borsa bile şaşkın nasıl geçindiğimden. Bir an önce hayatta olduğumuzu gösterin. Gelsin sözleşmeler #YönetmelikVarSözleşmeYok.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler