1. HABERLER

  2. SİYASET HABERLERİ

  3. YSK’ nın Seçim Günü Yasakları Açıklandı
YSK’ nın Seçim Günü Yasakları Açıklandı

YSK’ nın Seçim Günü Yasakları Açıklandı

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde YSK’nın uygulayacağı seçim yasakları Resmi Gazete’de yayımlandı. Yerel seçimlerde oy verme günü uygulanacak olan söz konusu yasaklar neler olacak?

A+A-

2019 yılı yerel seçimleri 31 Mart tarihinde ülke genelinde gerçekleştirilecek. Yerel seçim vatandaşların belirli süreler için köy, mahalle, belde, ilçe ve ilin yerel hizmetlerini yerine getirebilmesi için yöneticilerini seçmesi anlamına geliyor. 31 Mart Pazar günü oy kullanacak olan vatandaşlarımız bu sayede vatandaşlık görevlerini yerine getirmiş olacaklar.

Yerel seçimler 2019 yılında 31 Mart tarihinde yapılacak. Her seçim dönemi YSK tarafından belirli yasaklar konuluyor. 2019 Yerel seçimleri ile ilgili seçim yasakları belli oldu. Oy verme günü saat 6.00 – 24.00 arası alkollü içki satılmayacak. İçkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi, satılması ve içilmesi yasak olacak. Eğlence niteliğinde ki yerlerde ise sadece yemek verilecek.

Resmi Gazetede yayımlanan yerel seçim yasakları arasında düğünlerle ilgili bir madde de yer alıyor. Yerel seçimlerde oy verme günü düğünler saat 18.00’dan sonra yapılabilecek.

Ayrıca yerel seçimlerin yapıldığı gün Emniyet ve asayişi korumakla görevli olan kişiler hariç hiç kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 6. Maddesinde yer alan silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.

Oy verme günü saat 18.00’a kadar radyo ve her türlü yayın organında seçim ve seçim sonuçları ile ilgili herhangi bir haber, tahmin ve yorum yapılmayacak. Bütün yayınlar saat 21.00’dan sonra serbest olacak. Eğer yerel seçim 2019 sonuçları ile ilgili YSK uygun görürse saat 21.00’dan önce yayın yapılabilecek.

2019 Yerel Seçim Yasakları arasında radyolarda veya her türlü yayın organında saat 18.00 – 21.00 arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek tebliğ ve haberler yayımlanabilecek maddesi de yer alıyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler