1. HABERLER

  2. SEÇİM

  3. SEÇİM 2019

  4. YSK’da Süreç Sona Yaklaşıyor
YSK’da Süreç Sona Yaklaşıyor

YSK’da Süreç Sona Yaklaşıyor

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK), İstanbul'daki olağanüstü itiraz süreci için geri sayım başladı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK), İstanbul'daki olağanüstü itiraz süreci için geri sayım başladı. İlçe Seçim Kurullarınca hazırlanan belgelerin YSK'ya ulaşmasıyla birlikte kurul, yeniden İstanbul'u gündemine alacak. AK Parti'nin İstanbul'da seçimlerin yenilenmesine yönelik gerçekleştirdiği başvuru için verilen ara kararla birlikte, 39 ilçe seçim kurulu iddialarla ilgili istenen bilgi ve belgeleri araştırmaya başlamıştı.

İlçe Seçim Kurullarına bu belgeleri temin etmeleri için tanınan süre bugün saat 17.00'de sona erecek. Alınan bilgilere göre dün akşam itibarıyla kurulların yarısından fazlasının, belgeleri YSK'ya gönderdiği öğrenildi. Diğer ilçe seçim kurullarının da gün içerisinde eksik evrakları ve belgeleri tamamlaması bekleniyor. Ancak, ilçe seçim kurullarından belgeleri istenilen sürede yetiştirememesi halinde, söz konusu eksikliklerin tamamlanması beklenecek. Kurul, tüm belgeler eline ulaşmadan İstanbul'daki olağanüstü itirazı gündemine almayacak.

Öte yandan MHP'nin Maltepe'de seçimlerin yenilenmesine yönelik yaptığı olağanüstü itiraza ilişkin verilen ara karar doğrultusunda Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulları, kendilerinden istenen belgeleri hazırladığı, ancak YSK'nin Maltepe'deki itirazı da İstanbul geneli ile birlikte değerlendireceği gelen bilgiler arasında.

Yüksek Seçim Kurulu, Sadi Güven başkanlığında saat 14.00'te toplantıya başladı. Ancak bugünkü gündem başlıkları arasında İstanbul'un yer alması beklenmiyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti'nin ve MHP'nin olağanüstü itirazlarını bu hafta karara bağlaması bekleniyor.

YSK bu hafta, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonrasında AK Parti'nin ve MHP'nin İstanbul için yaptığı olağanüstü itirazları gündeme alacak. Geçtiğimiz hafta kurul, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Büyükçekmece seçim sonuçları ve MHP'nin Maltepe ilçesi ile İstanbul'un tamamı için yaptığı olağanüstü itirazlarda ara karar vermişti. Verilen ara karar çerçevesinde 41 bin 132 kısıtlı seçmenin araştırılması istendi. Araştırma için 5 gün süre tanındı. Bu bilgilere ek olarak YSK, AK Parti'nin itirazları kapsamında 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılmasını istedi. Araştırılacak rakam böylece 46 bin 447 oldu. Kurul, MHP'nin olağanüstü itirazları için Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarından, MHP'nin sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili ileri sürülen iddialarında araştırılmasını da istedi.

YSK tarafından verilen 5'er günlük araştırma sürelerinin sonunda istenilen belge, doküman ve evrakların gelmesinin ardından, kurul üyeleri toplanarak gelen bilgiler ışığında değerlendirmelerini gerçekleştirecek. Kurulun olağanüstü itirazlar kapsamındaki mesaisinin, en geç 3 Mayıs Cuma günü biteceği ve son kararın çıkacağı öngörülüyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.