Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılması TBMM Genel Kurulda

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Teklifler ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu raporunun görüşmelerine başlandı. Tasarı tam metni tıkla.

42676
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan ve TBMM Başkanlığına sunulması Bakanlar Kurulu kararı ile kararlaştırılan “Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM’de görüşülmeye başlandı. Tasarının tam metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Konya Üniversitesi, Kütahya Sağlık Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İstanbul İbni Sina Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi adıyla onüç yeni üniversite kurulması ve bu üniversitelerin akademik ve idari kadrolarının ihdas edilmesi öngörülüyor.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi ve İstanbul Tuna Üniversitesi adlarıyla iki yeni vakıf üniversitesi kurulması, Bazı üniversitelerin isimlerinin değiştirilmesi öngörülmektedir.

Bunun yanında özetle; Özel okullar ile özel öğrenci yurtları ve benzeri kurumların taşınır ve taşınmaz mallarının haczinin eğitim-öğretim döneminin dışında yapılması amaçlanıyor.

Yükseköğretim Denetleme Kurulunun denetim görevini etkili bir şekilde yerine getirebilmesini teminen geçici görevlendirme yoluyla kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Vakıf yükseköğretim kurumlarının mali ve finansal ilişkilerinin denetiminin etkinleştirilmesi, Vakıf yükseköğretim kurumlarının satım, kiralama, mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde uyulacak kuralların belirlenmesi amaçlanıyor.

Vakıf yükseköğretim kurumlarının tüm personelinin ücretlerinden kesilecek gelir vergisi tutarının ilgili yükseköğretim kurumuna tahsis edilmesi suretiyle eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme ile her türlü yatırım harcamalarına kaynak oluşturulması amaçlanıyor.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında denklik yolu ile kalfalık, ustalık ve işyeri açma ve usta öğreticilik belgeleri ile ilgili verilen belgelerin geçerliliğine yönelik düzenleme yapılması amaçlanıyor.

Özel öğretim kurumlarının gerçek kişi kurucularında, tüzel kişi kurucularının yönetim organlarında, kurucu temsilcilerinde ve personelinde aranması gereken kriterlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Tasarının gerekçeleri ve tam metni için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılması TBMM Genel Kurulda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!