1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Ne Zaman Yapılacak
Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Ne Zaman Yapılacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Ne Zaman Yapılacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bu yıl ilk defa uygulanacak üniversite sınav sisteminin detaylarını açıkladı. Peki Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS ne zaman yapılacak? YKS'nin hangi tarihte yapılacağı netleşti mi?

A+A-

Yükseköğretim Kurulu YÖK Prof. Dr. Başkanı Yekta Saraç binlerce üniversite adayının ve velilerinin heyecanla beklediği yeni sınav sistemini açıkladı.Yeni üniversite sınav sisteminin açıklanması ile birlikte Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS'nin ne zaman yapılacağı merak edilmeye başladı. Peki Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS ne zaman yapılacak.

 

Yükseköğretim Kurulu YÖK Başkanı Yekta Saraç üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin nasıl olacağına dair detayları canlı yayında açıkladı. YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın yaptığı açıklamaya göre üniversiteye girişte uygulanacak yeni sistemde 3 oturum olacak. Sınav 1 hafta sonunda gerçekleştirilecek.

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ne zaman yapılacak?

 

Bknz: Üniversiteye Geçişte Yeni Sistem Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Tam Metni Yayımlandı

Bknz: Yeni Sistemde Üniversite Sınavında Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak - Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS bu yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS'nin hangi tarihte gerçekleştirileceği ise henüz netlik kazanmadı. Sınav tarihi ÖSYM'nin 2018 yılı sınav takvimini yayımlaması ile netlik kazanacak. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen sınav tarihlerine göre bir yorum yapacak olursak YKS'nin yüksek ihtimalle Haziran ayının ikinci hafta sonu olan 16-17 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz.

 

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından yayımlanan belgede Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS ile ilgili önemli ayrıntılara yer verildi. YÖK tarafından yayımlanan duyuruya göre yeni sınav Haziran ayında Cumartesi ve Pazar günü 3 oturumda gerçekleştirilecek. 

 

Cumartesi sabah oturumunda adaylara Temel Yetenek Testi (Türkçe Matematik) uygulanacak. Cumartesi öğleden sonra gerçekleştirilecek oturumda ise Türk Dili Ve Edebiyatı -Coğrafya,Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacaktır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS'nin Pazar günü gerçekleştirilecek üçüncü oturumunda ise Yabancı Dil Testi uygulanacaktır. 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler