1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Tam Metni Yayımlandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Tam Metni Yayımlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Tam Metni Yayımlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS tam metni ve tüm detaylar için tıklayınız. YKS oturum bilgileri, YKS puan türleri ve tüm detaylara My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

ÖK Başkanı Yekta Saraç'ın açıkladığı yeni üniversite sınav sistemi 2018 Haziran'da uygulanacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Birinci Oturum ve İkinci Oturum Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Dil sınavı hariç Haziran ayı içinde bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak iki oturumlu bir sınavla gerçekleşecektir. Sınav sistemi ile ilgili olarak tüm puan hesaplamaları, oturum bilgileri şu şekildedir:

 

Birinci Oturum!

 

Birinci oturum Cumartesi sabah olacak. Temel Yeterlilik Testi (Türkçe ve Temel Matematik) Sözel ve Sayısal becerilerin ölçülmesi esas olacak. Temel Yeterlilik Testi’nde, Türkçe ve Temel Matematik olmak üzere iki test yer alacaktır. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunludur.

 

Temel Yeterlilik Testi!

 

40 Türkçe sorusu, 40 Temel Matematik Sorusu olacak. Türkçe ve Temel Matematik testlerinin ağırlığı % 50'şer olacak.

 

Bknz: Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Hangi Tarihte Yapılacak - YKS Ne Zaman

Bknz: Yeni Sistemde Üniversite Sınavında Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak - Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak

 

Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı)

 

Bu test adayların önlisans ve lisans programlarını tercih edebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanlarını belirleyecektir. Bu sene, önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için geçen sene gerekli olan baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir.

 

TYT-Puanı 150 ve üzeri olanlar puanlar ÖNLİSANS PROGRAMLARI için, TYT-Puanı  180 ve üzeri olanlar puanlar LİSANS PROGRAMLARI için kullanılacak.

 

Bknz: YGS, LYS Kalktı mı, Üniversiteye Girişte Yeni Sınav Sistemi Belli Oluyor

Bknz: Üniversiteye Girişte Yeni Sistem YÖK Başkanı Saraç Tarafından Açıklandı - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

 

İkinci Oturum!

 

İkinci oturum Cumartesi günü öğleden sonra olacak. Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri testleri olacak.

Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleşecek İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacaktır. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatına dayalı olacaktır.

 

Bknz: Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS açıklaması tam metni için TIKLAYINIZ.

 

yks1.jpg

 

İkinci Oturumdaki Testlerin Ağırlıkları!

 

Sözel puan: Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %50, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %50
Sayısal Puan: Matematik testinin ağırlığı %50, Fen Bilimleri testinin ağırlığı %50
Eşit Ağırlık Puanı: Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %50, Matematik testinin ağırlığı %50

 

Yabancı Dil Oturumu!

 

Dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü gerçekleştirilecektir. Yabancı Dil Oturumunda; soru sayısı 80’dir.

 

Bknz: Üniversiteye Geçişte Aday Barajı Geçtiğini Bilmeden İkinci Oturuma Girebilecek - Tüm Oturum Ücretlerini Peşin Ödeyecek

Bknz: Yeni Sistemde Üniversite Sınavında Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak - Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak

 

Yerleştirme nasıl yapılacak?

               

Onlisans Programlarında: TYT-Puanı

Temel Yeterlilik Puanı (TYT-Puanı): [Türkçe Testi %50] + [Temel Matematik Testi %50]

 

Lisans Programlarında ise; Dört puan türü (Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil) esas alınmaktadır.

Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanları hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin % 40 etkisi olacaktır. Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına devam edilecektir.

 

SÖZ: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Sözel Test %60]

SAY: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Sayısal Test %60]

EA: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Eşit Ağırlık Testi %60]

DİL: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Yabancı Dil Testi %60]

 

Özel Yetenekle Öğrenci Alan Programlar!

 

Özel yetenekle öğrenci alan programlar için baraj puanı geçen sene ile aynı tutulmuştur. Temel Yeterlilik Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Testi Puanı en az 150 olan adaylar Özel Yetenekle Öğrenci Alan Lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

 

Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) Hesaplaması!

 

Ortaöğretim Başarı Puanı’nın hesaplanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi aynı oranda olacaktır. Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edecektir. Engelli adaylara yönelik düzenlemelerin uygulanmasına devam edilecektir.  

 

Yeni sistem YÖK açıklaması!

 

Daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir bir sistem, Sınav puan türleri 18’den, 5’e indirilmiştir, Sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilmiş, 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.

 

Türkçe ve Temel Matematik’in merkezde olduğu Temel Yeterlilik esaslı değerlendiren bir sistem, Mesleki eğitimi önemseyen ve bu kapsamda tek bir puanla farklı MYO programlarını tercih etmeye imkan veren bir sistem olduğu belirtildi.

 

Orta öğretim kazanımlarını ve sürecini odağına alan ve önemseyen bir sistem, Önceki sistemde ortaöğretim üzerinde 4 ay baskı oluşturarak eğitimi aksatan olumsuzluğu ortadan kaldıran bir sistem, Öğrenciler üzerindeki sınav kaygısının etkilerini azaltan bir sistem olduğu belirtildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler