1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları Kitabı yayımlandı
Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları Kitabı yayımlandı

Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları Kitabı yayımlandı

Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları isimli kitap ÖSYM tarafından yayımlandı.

A+A-

ÖSYM tarafından 27 Ağustos 2014 tarihinde yapılan duyuru ile Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları isimli kitabın Bugün saat 15.00 sonrası yayımlanacağı belirtildi. ÖSYM tarafından yapılan duyurusu sonrası açıklanan Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları isimli kitaba aşağıda bulunan link yardımı ile erişebileceksiniz. Aşağıda Kitabın Önsöz bölümü sizlere metin olarak yayınladık. İçeriğe ise aşağıda bulunan linkten erişebileceksiniz.

Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları Kitabı TIKLAYINIZ

ÖNSÖZ

Merkezimizin kuruluş yılı olan 1974’ten bu yana öğrenciler, yükseköğretim programlarının büyük bir bölümüne merkezi bir sınav sistemi ile yerleştirilmektedir. Bu sistemde, yükseköğretim programlarının kontenjanları, her yıl sınavlardan önce belirlenmekte, öğrencilerin puanları ve tercihlerine göre yerleştirilmelerinde bu kontenjanlar esas alınmaktadır.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, yükseköğretim programlarının kontenjanlarının tespit edilmesi görevini Yükseköğretim Kuruluna vermiştir. Bu kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7. maddesi gereğince, Yükseköğretim Kurulu her yıl üniversitelerin önerilerini inceleyerek, her program için bir kontenjan belirlemekte,

bu kontenjanlar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile adaylara ve ilgili kurumlara duyurulmaktadır.

Merkezimiz 1974-2012 yıllarındaki yükseköğretim programları kontenjanlarını otuz iki kitap halinde yayımlamış bulunmaktadır. Bu yayında ise 2013 yılına ait yükseköğretim programları kontenjanları ile bu programlara yerleşen aday sayıları bulunmaktadır. Ayrıca Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına da yer verilmiştir.

Bu çalışmada yer alan bilgiler ÖSYM İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Dokümantasyon ve Arşiv Biriminde derlenip yayıma hazırlanmıştır. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim. Bu yayının, inceleyenlere yararlı olmasını dilerim.

Prof. Dr. Ali DEMİR

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme

Merkezi Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.