1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yurt Dışında GSS Prim Borcu Çıkanlar Ne Yapmalı?
Yurt Dışında GSS Prim Borcu Çıkanlar Ne Yapmalı?

Yurt Dışında GSS Prim Borcu Çıkanlar Ne Yapmalı?

Türkiye’de sigortalı bir şekilde herhangi bir işte çalışmayan ve bakılma ile yükümlü olmayan vatandaşlar, re’sen Genel Sağlık Sigortalısı kategorisinde sayılıyor.

A+A-

Bu vatandaşlar ile ilgili olarak, resmi ikametgahını aldırmadan yurt dışına giden bireyler, Türkiye’de sağlık hizmetlerini kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın GSS prim borçlusu olarak gösteriliyor. Çalışma belgelerini ya da konsolosluktan alınan yurt dışında ikamet etme süresini gösteren vatandaşlar ise, belge sunmasının ardından prim borcunu sildirebiliyor. Konuyla ilgili olarak pek çok soru gelmeye devam ederken, özellikle yurt dışında eğitim gören kişiler de borçlarını sildirip sildiremeyeceğini merak ediyor.

GSS Nasıl Sona Erdirilir?

Yurt dışında yaşayan ve ikametlerini yurt dışında sürdüren kişilerin GSS prim borçlarını sildirmesi adına SGK’nın 2019/17 sayılı Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim İşlemleri Genelgesi’nde ne yapabilecekleri gösteriliyor. Ayrıntılı olarak düzenlenen genelge ile beraber, bir vatandaşın GSS çerçevesinde sayılabilmesi adına Türkiye’de ikamet etmesi gerekirken, farklı bir ülkenin sağlık yardımlarından faydalanmaması da zorunlu kılınıyor. Bu bağlamda yurt dışında ikamet eden ve sağlık hizmetinden faydalanan kişiler, GSS kapsamında sayılmıyor.

2014’ten Bu Yana..

18 Nisan 2014 tarihinin ardından yapılan yenilik ile, başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmayan kişiler, onaylı raporlar ile GSS tescil işlemlerini sonlandırabiliyor. Yurt dışında eğitim gören öğrenciler de öğrenim sürelerini kanıtlayan belgeleri SGK’ya sunması halinde prim borcuna tabii tutulmuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.