Yurt Dışında okumak isteyen öğrenciler için denklik uyarısı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan duyuruda üniversite öğrenimini yurt dışında almak isteyenler için yurt dışında yükseköğrenim görme, açıköğretim ve uzaktan öğretim ile yurt dışı diplomaların Türkiye’de tanınması ve denklik işlemleri hakkında

23671
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversite eğitimini yurt dışında görmek isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar ile ilgili olarak YÖK bilgilendirme yaptı. Öncelikle Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanan denklik belgesinin verilmesine dikkat çekildi. Özellikle tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk ve mühendislik alanlarında öğrencilerin tercihlerinin bulunduğu ve kaliteli eğitim almaları için YÖK tarafından onaylanan denklik belgesine sahip olunması gerektiği belirtildi.

Ülkemizde YÖK tarafından ilgili kanunlar çerçevesinde yapıldığından bunun haricinde faaliyet gösteren yerlerin verdiği belgelerin geçersiz olduğu belirtildi ve bu tür diplomalara kesinlikle denklik verilmeyeceği belirtiliyor. Bu tür kurumlar ile ilgili olarak gerekli yasal çalışmaların adli birimlerce yapılmakta olduğu belirtildi.

Öte yandan yurt dışında bazı yükseköğretim kurumları reklamlarında YÖK tarafından tanındığını belirtmektedirler. YÖK’ten onay almadan bu tür kurumlara inanılmaması gerekiyor. Daha önce tanıma kararı alınan bir çok yurt dışı kurum tanımama kararı bulunduğundan bu tür kurumlar için YÖK’ten bilgi alınabilir. Tanınmamasına karar verilen yurt dışındaki üniversitelere denklik belgesi verilmeyeceği belirtildi. Ayrıca yurt dışından açıköğretim ve uzaktan öğretim gibi metotlarla eğitim veren kurumlara denklik belgesi verilmeyeceği belirtildi.

Yurtdışında eğitim almak isteyenlerin YÖK’ten bilgi talebinde bulunarak Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimine dilekçe ile başvurusu yapabilirler.

Ayrıca yurt dışında tanınan Türkçe yükseköğretim programları dışında öğretim dili Türkçe olan üniversite diplomaları için denklik başvurusu reddedilecek. Sadece Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesine Türkçe eğitimle ilgili olarak denklik başvurusu verileceği belirtildi. Yurt dışı diplomaların ülkemizde tanınması ve denklik işlemleri ve tüm detaylar için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!