1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yurtdışında Alınan Diplomaların 2018 yılı Denklik Başvurusu Nasıl Yapılacak
Yurtdışında Alınan Diplomaların 2018 yılı Denklik Başvurusu Nasıl Yapılacak

Yurtdışında Alınan Diplomaların 2018 yılı Denklik Başvurusu Nasıl Yapılacak

Yurtdışında alınan diplomaların denklik ve tanınma işlemlerini kolayca takip edebilmek için “Denklik Başvuru Sorgulama” sistemini getiren YÖK yeni bir hizmete daha imza attı.

A+A-

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), yurtdışından alınan diplomaların denklik ve tanınması işlemlerinin ne durumda olduğunun kolayca öğrenilebilinmesi için “Denklik Başvuru Sorgulama” sistemini getirdi. YÖK bu hizmetinin ardından 2018 Denklik başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak, işlem sürelerini kısaltmak ve başvuru maliyetini azaltmak amacıyla bir yeniliğe daha imza attı.

YÖK, YÖK Başkanı Saraç, YÖK Başkanvekili, YÖK üyeleri, YÖK yetkilileri ve önde gelen basın yayın kuruluşlarının da katıldığı bir basın toplantısı yaptı. Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Saraç, Yurtdışından alınan diplomaların tanınması ve denklik işlemlerinde başvuranların maliyetlerini düşürmek, işlem sürelerini kısaltmak, tersine beyin göçünü hızlandırmak amacıyla Yükseköğretim Kurumu tanıma ve denklik hizmetlerini yeniden yapılandırdıklarını belirtti.

Yurt dışından alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki diplomaların tanıma ve denklik işlemleri daha önce “denklik birimi” adı altında yürütüldüğünü hatırlatan Saraç, “birimin faaliyet alanlarının genişlemesi, denklik taleplerinin artması nedeniyle 2017 yılının sonunda bu birimi daire başkanlığı olarak yapılandırdık. Yükseköğretim ile ilgili Avrupa Ulusal Bilgi Merkezlerini de bu başkanlığın bünyesine aldık.” İfadelerinde bulundu.

Bu kapsamda yurtdışından alınan diplomaların denklik ve tanınması işlemlerinde başvuruların e-Devlet kapısı üzerinden online yapılabilmesi için başlatılan “ Denklik Online Başvuru Sistemi” Yükseköğretim Kurulunda düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı. Küresel gelişme ve değişimler dikkate alınarak, Tanıma ve denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı’ nın web sitesinin yenilendiği ve bu günden itibaren denklik başvurularının e-Devlet sistemi üzerinden online yapılacağı açıklamaları yapıldı. E-Devlet şifresi olmayan yabancılar için ayrı bir başvuru kısmı oluşturulduğu ve 16 Şubat 2018 tarihinden sonra elden başvuruların kabul edilmeyeceği belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.