1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarının Kayıt Ücreti bin 500 TL Oldu
Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarının Kayıt Ücreti bin 500 TL Oldu

Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarının Kayıt Ücreti bin 500 TL Oldu

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Resmi Gazetede yayımlanan Karar ile Yüzde 300 arttı ve 1500 TL oldu.

A+A-

Yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti bugün resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 1500 TL olarak arttırıldı.

19 Temmuz 2019 Tarihli ve 30836 Sayılı Resmi Gazete ile birlikte Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım İzin Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair 1314 sayılı kararda yayımlandı. İlgili kararname ile birlikte Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı tutarı yeniden belirlendi.

Yeni Kararname ile birlikte yurtdışından gelen yolcu, eğer yanında telefon getirirse kayıt işlemi için maktu harç tutarı olarak 1.500 TL ödeme gerçekleştirecek.

KARARNAME İLE YAYIMLANAN DÜZENLEME

492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (8) sayılı tarifenin “VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” başlıklı bölümünün (1) numaralı fıkrasında yer alan maktu harç tutarı 1.500 TL olarak yeniden belirlenmiştir.

492 SAYILI HARÇLAR KANUNUNA BAĞLI (8) SAYILI TARİFE

1.Ticari mahiyette olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri alıcısı bulunan verici portatif telsiz telefon cihazları kullanım izni (Söz konusu harç, elektronik kimlik bilgisinin kayıt altına alınması işleminden önce ödenir. Elektronik kimlik bilgisinin kayıt altına alınması için yapılan başvuru sırasında harcın ödendiğine ilişkin belge aranır ve harç ödenmeden kayıt işlemi yapılmaz. Harç ödenmeden kayıt işlemi yapılan ve kullanıma açılan cihazlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kullanıma kapatılır. Ödenmeyen harç %50 fazlasıyla ilk kayıt tarihinden itibaren 6183 sayılı Kanuna göre hesaplanan gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir. Bu tahsilat yapılmadan cihaz kullanıma açılamaz.)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.