1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yurtdışından İlaca Rapor Zorunluluğu
Yurtdışından İlaca Rapor Zorunluluğu

Yurtdışından İlaca Rapor Zorunluluğu

Yurt dışından kargo ile ilaç getirecek olan vatandaşların doktoun yazdığı reçeteyi ya da sağlık kuruluşunun düzenlendiği raporu ibraz etmek zorunda.

A+A-

Ticaret Bakanlığı’ndan yurtdışından hızlı kargo ve posta ile gelen ürünlerle ilgili olarak gümrük birimlerine uyarılarda bulundu.

Bakanlığın uyarı yazısında kişinin tedavisinde kullanmak için yurt dışından getirmiş olduğu ilaçlar için kendi doktoru ile birlikte yurt dışındaki sağlık kuruluşlarının da düzenlediği raporlar geçerli olacak. Kargoda cep telefonu istisnası ise yurt dışında unutulan telefonlar olacak.

Bakanlığın uyarısında bin 500 euro ve 30 kilogramı geçmeyen ürünlerin kargoyla getirilmesinde bir sakınca olmadığı, 22 euroyu geçmeyen mallarda da gümrük muafiyeti uygulaması olduğu yeniden hatırlatıldı. Limitler için bir kişiye aynı gün içinde gelen ürünler dikkate alınacak.

Kargoyla Paraya Yasak

İthalatçı şirketler tarafından numunelik olarak getirilen model ve eşyalar, gümrük vergilerinden muaf olacak.

Posta ve hızlı kargo ile ülkeye getirilen paranın ilk olarak bankalar arasında transfer edilip edilemeyeceğine bakılacak. Yurtdışından getirilen çek ve paranın hızlı kargo ile alıcıya teslimine izin verilmeyecek. Bu tarz gönderiler rezerve odasında muhafaza altına alınacak.

Cep Telefonu İstisnası

Türkiye’ye yurt dışından serbest bir şekilde cep telefonu sokulabilmesi için sadece yolcu beraberi kişisel eşya statüsünde olması gerekmektedir. Yolculuktan önce veya sonra ‘yolcu beraberi eşya’ statüsünde olan cep telefonları dışarı gönderilmeyecek ve içeri alınmayacak.

Sadece yurtdışına giden kişinin orada unuttuğu kişisel telefonu IMEI numarası kayıtlı ise ülkeye girişine izin verilecek. Yurt dışında kalan telefonlar Mobil Cihaz Kayıt Sistemine dahil olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.