Yüzlerce Engelli Öğretmen Adayı Kontenjan Mağduru

Yüksek EKPSS puanı ile atama bekleyen engelli öğretmen adayları hiç yada düşük kontenjan verilmesi nedeniyle mağdur…

58499
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı 750 engelli öğretmen atamasında bazı branşlara 1 ya da 2 kontenjan, 47 branşa da hiç kontenjan ayırmadı.

Bilindiği üzere 15 Aralık 2019 tarihinde Meclis bütçe görüşmeleri esnasında Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından Şubat 2020’de 750 engelli öğretmen atamasının yapılacağı müjdesi atama bekleyen engelli öğretmen adaylarında sevinçle karşılandı. Ancak zaten sayıları 1200 civarında olan yüksek EKPSS puanıyla atama bekleyen engelli öğretmen adaylarından bazıları 30 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan kontenjan listesi ile büyük hayal kırıklığına uğradı.

2014 yılı Talim Terbiye Kurulu Kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 92 öğretmenlik branşı bulunmaktadır. 750 engelli öğretmen atamasında ise aslan payı felsefe, tarih ve sosyal bilgiler öğretmenlerine verilirken Metal Teknolojisi branşından Makine Tek./Makine ve Kalıp branşına kadar birçok branşa ya 1 ya 2 kontenjan verilmiştir. Yıllardır 80- 90 EKPSS puanı ile atama bekleyen engelli öğretmen adayları için büyük hayal kırıklığı olmuştur. Zaten sayılara bir avuç kadar olan 1200 civarında atama bekleyen öğretmen adaylarını MEB yıllar önce yaptığı gibi başvuru yapan adayların tamamını hiçbir kişiyi açıkta bırakmadan atamalı ve bu büyük sevincin mimarı olmalıdır.

750 engelli öğretmen alımı için alan bazlı branş dağılımı belli oldu ve yine çoğu kişi  bazı branşlara hiç kontenjan yada 1-2 kontenjan verildiği için atanamayacak. 2019 yılı ve önceki yıllarda ki  atamalarda başvuru devam ederken branş mağdurları bu konuyu değişik platformlarda dile getirdiler ve MEB bu çağrılarına kulak verip kontenjanları artırdı. Hatta 2015 yılında başvuru devam ederken başvuru  yapan herkesin atamasını yaptılar. Yine aynı şekilde bir mücadele ile ya kontenjanın artırılması yada herkesin atamasını yapılması sağlanabilir. Çünkü geride atama bekleyen 450 kadar çok az kişi kaldı.

MEB yetkililerine buradan sesleniyoruz başvuru yapan 1200 civarındaki engelli öğretmen adayının tamamının atanabilmesi ve bir an önce öğrencilerine kavuşması için bu çağrıya ses verin.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 1 sene önce

  HAYIRLI GÜNLER MUHASEBE FİNASMAN BLÜMÜNDEDE ALIM YAPILMADI MÜMKÜNSE GERİYE KALAN 450 ÖĞRTEMEN KARDEŞİMİZİN ATAMASINI 2020 YILI İÇERİSİNDE, SAYIN BÜYÜKLERİMİZDEN İSTİYORUZ. MY MMEMURADA TEŞEKURLER.

 2. 1 sene önce

  Pazarlama ve Perakende Öğretmenliği kontenjanı da hiç verilmiyor

2 Yorum

 1. 1 sene önce

  Pazarlama ve Perakende Öğretmenliği kontenjanı da hiç verilmiyor

 2. 1 sene önce

  HAYIRLI GÜNLER MUHASEBE FİNASMAN BLÜMÜNDEDE ALIM YAPILMADI MÜMKÜNSE GERİYE KALAN 450 ÖĞRTEMEN KARDEŞİMİZİN ATAMASINI 2020 YILI İÇERİSİNDE, SAYIN BÜYÜKLERİMİZDEN İSTİYORUZ. MY MMEMURADA TEŞEKURLER.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!