1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Zabıt Katibi Kime Denir? Zabıt Katibinin Görevleri Nelerdir
Zabıt Katibi Kime Denir? Zabıt Katibinin Görevleri Nelerdir

Zabıt Katibi Kime Denir? Zabıt Katibinin Görevleri Nelerdir

Adalet Bakanlığının DPB resmi sayfasında 3071 zabıt katibi alacağı ilanını yayınlaması üzerine zabıt katibi kimdir? Ne iş yapar merak edildi. Zabıt katibi T.C. Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan yargı personeline denir. Zabıt katibi nasıl olunur?

A+A-

Adalet Bakanlığı 28 Haziran 2019 tarihinde 3 bin 71 zabıt katibi alacağını açıkladı. Peki Zabıt Katibi kimdir ve kime denir? Zabıt Katibi, Adliyelerde, Cumhuriyet Savcılıklarında, İcra Müdürlüklerinde, Yüksek yargıda, Anayasa Mahkemesinde, seçim kurullarında ve benzeri yerlerde görev alan kişilere denir. Zabıt katibinin mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının ‘’Adalet’’bölümü ‘’Zabıt Katipliği’’ dalından mezun olmaları gerekmektedir.

ZABIT KATİPLERİ HANGİ GÖREVLERİ YAPAR

Zabıt Katibinin Görevleri nelerdir? Resmi yazışmaları, icra takip işlerini yapar. Meslek gelişim faaliyetlerini yürütür. Dosya ve kayıtları tutar. Karar ve tutanakları usulüne uygun olarak yazar. Haciz işlemlerine katılırlar. Olay yeri keşfine hakimle birlikte giderler. Savcılık soruşturmalarında gerekli kişilerin ifadelerini ve ve savcının kararlarını yazarlar. Cezaevlerinde görev yapanlar, suçluların kurumlarla yazışmalarını sağlarlar.

ZABIT KATİBİ OLMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKLİDİR

Zabıt katibi olabilmek için en önemli şart T.C. vatandaşı olmak gereklidir. KPSS’den Kurumun belirlediği puanı almak ve yine Kurumun belirlediği yaş sınırını aşmamış olmak gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.