1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zabıt Katipleri ve Mübaşirlere 3600 Ek Gösterge Talebi TBMM’de
Zabıt Katipleri ve Mübaşirlere 3600 Ek Gösterge Talebi TBMM’de

Zabıt Katipleri ve Mübaşirlere 3600 Ek Gösterge Talebi TBMM’de

Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna teslim edildi. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı personeli zabıt katipleri ile mübaşirlerin ek göstergelerinin 3600'a çıkarılması isteniyor.

A+A-

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna verildi. Verilen kanun teklifi değişikliği ile Adalet Bakanlığı personellerinden zabıt katipleri ve mübaşirler için 3600 ek gösterge teklifi talep ediliyor.

Kanun teklifine dair detaylar şu şekildedir: Adalet Bakanlığı çalışanları yaptıkları ve yerine getirdikleri görev nedeniyle her zaman çok ağır bir risk altındadırlar. Her yeni yasa, adliye personelinin daha fazla çalışması anlamına gelmektedir.

Bunları örneklerle de açıklamak da mümkün olduğu ifade edildi. Duruşmalarda güvenliği sağlamakla görevli olan mübaşirler, duruşma anında meydana gelebilecek olası tartışma ve fiili saldırılarda olaya birinci elden müdahil olmak zorundadırlar

Yargılamayı yapan hâkim savcı ve zabıt kâtiplerinin de bu fiili saldırılara maruz kalmaları mümkündür. Böyle olaylar yargının zafiyeti kaygısıyla genellikle saklı tutulmaktadır. Saklı tutulması da gerekir ancak somut olarak kayda değer önlemler alınmalıdır.

Verilen kanun teklifi ile en zor şartlara görevini cefakârca yerine getiren adliye çalışanlarının ayrım yapmadan ek göstergelerinin 3600 yapılması amaçlanıyor.

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi;

MADDE 1- 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun   eki (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “I. Genel İdare Hizmetleri Sınıfı” bölümüne (h) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (i) bendi eklenmiş ve mevcut (i) bendi (j) bendi olarak teselsül ettirilmiştir.

“i) Zabıt Kâtipleri, Mübaşirler 1- 3600; 2- 3400; 3- 3200; 4- 3000"

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler