1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Zabıta Memuru ve İtfaiye Eri Alımlarına Düzenleme Yapıldı
Zabıta Memuru ve İtfaiye Eri Alımlarına Düzenleme Yapıldı

Zabıta Memuru ve İtfaiye Eri Alımlarına Düzenleme Yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2 Nisan 2020 itibarıyla zabıta alımları ile itfaiye eri alımlarına düzenleme yaptı. İtfaiye eri alımı ile zabıta memuru alımlarında yapılan düzenleme ve değişikliklerin tamamını My Memur olarak hazırladık.

A+A-

2 Nisan 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan “Belediye İtfaiye Yönetmeliği” ile “Belediye Zabıta Yönetmeliği” değişiklikleri ile zabıta memuru alımlarında ve itfaiye eri alımlarında önemli düzenlemeler yapıldı. 2020 yılı zabıta ve itfaiye eri alımları aşağıdaki hususlar dahilinde artık gerçekleştirilecektir.

Öte yandan bilindiği üzere koronavirüs salgınından dolayı ertelenen itfaiye eri alımı ilanlar bulunmaktaydı. Aşağıdaki hususlar Aksaray, Ankara, Tekirdağ ve Sivas belediyelerine alınacak toplam 442 itfaiye eri alımlarını kapsamayacaktır. İlanlara başvuru ve sınav hususları zaten yayımlanmış ve sadece başvuru tarihleri ertelenmişti.

Belediye zabıta memuru alımı ve itfaiye eri alımına dair detayları “My Memur” olarak bu haberimizde hazırladık.

BELEDİYE İTFAİYE YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN AÇIKLAMALARI

Belediye İtfaiye Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle belediye tarafından, atama yapılacak kadro unvan ve sayıları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izin alınacak. Belediyeler "atama izin formu" ile "personel gider oranı cetveli" ile ÇSB'ye izin talebince bulunacak. İzinler dahilince Belediyeler itfaiye eri alımları için duyuru ve sınav yapabilecek. Aksi durumda yapılamayacak.

İTFAİYE ERİ ALIMI DUYURULARINA DÜZENLEME

Son başvuru tarihinden en az 30 gün önce Resmi Gazete'de, Belediyelerin kendi internet sitesinde ve Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen kurumun internet adreslerinden duyuru yapılacak. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü internet sitesinde de duyuru yapılacak.

Duyuruda;

- atama yapılacak boş itfaiye eri kontenjan sayısı,

- itfaiye eri alımlarındaki sınıf ve dereceler,

- sıralamaya esas KPSS puanı ile taban puan,

- başvuru tarihleri,

- başvuru şekli,

- adaylarda aranacak şartlar gibi hususlar belirtilecek.

Yapılan düzenlemede atamalar sonrasında Bakanlığa bilgi verilecek. Yönetmelikte yapılan düzenleme ile adayların KPSS puanlar, kişisel bilgilerinin doğruluğu ve sınav sonuç belgesinde tahrifata dair birçok hüküm hakkında ÖSYM ile ilgili bildirimler yer aldı.

Atama yapılan kadrolar, unvan ve kontenjan bilgileri göreve başlamadan itibaren 15 gün içinde ÇSB'ye bildirilecek. Ataması yapılıp göreve başlamayanlar veya ataması iptal edilenlerle ilgili iş ve işlemler 15 gün içinde düzenlenmesi konusunda yönetmelik hükmü kondu.

Ayrıca yönetmelikte eğitimlere dair düzenleme de yer aldı. İtfaiye teşkilatındaki yönetici ve eğitmen personellerin eğitimlerine dair talepler Bakanlık tarafından toplanacak. Eğitimler AFAD tarafından yıllık olarak planlanacak.

Yönetmelikte denetimlere de yer verildi: Çalışmaların denetlenmesi valiler, kaymakamlar ve belediye başkanları ile bu birimlerin görevlendireceği diğer personel tarafından yapılabilecek. Ayrıca İçişleri Bakanlığı da denetim yapabilecek.

BELEDİYE ZABITA YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN AÇIKLAMALARI

2 Nisan 2020 tarihinde Belediye Zabıta Yönetmeliğinde" yapılan değişiklikler ise şu şekildedir: Belediyelere zabıta alımlarında yapılan düzenleme ile boş zabıta memuru kadrolarının belirlenmesinde öğrenim düzeylerine göre KPSS sıralaması sonucu adayların katılımı ile yazılı ve sözlü sınav yapılacak. Ayrıca uygulamalı sınav da yapılacak.

İtfaiye eri alımı yönetmeliğinde olduğu gibi atama ve sınav izinleri belediye zabıta memuru alımlarında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının iznine bağlandı.

Yapılan düzenlemeler itfaiye eri alımlarında olduğu gibi atama, başvuru ve sınav detayları ve yayımlanma süreleri aynı şekilde düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ve belediye idareleri tek başlarına, birkaçı bir araya gelerek veya birlikler vasıtasıyla zabıta amir ve memurlarının genel kültürlerini, meslek bilgilerini ve verimliliklerini artırmak, hizmete yatkınlıklarını sağlamak, geliştirmek, gelişen şartların gerekli kıldığı alanlardaki görgülerini artırmak ve daha üst kadrolara hazırlamak amacıyla eğitim programları düzenleyecek.

Aşağıdaki 2 bağlantıda Belediye Zabıta Yönetmeliği ile Belediye İtfaiye Yönetmeliği değişikliklerinin tam metnini ve tüm değişiklikleri ayrıca bulabilirsiniz.

Belediye Zabıta Yönetmeliği değişiklik tam metni için TIKLAYINIZ.

Belediye İtfaiye Yönetmeliği değişiklik tam metni için TIKLAYINIZ.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler