Zabıtaların Fiili Hizmet Süresi Zammından Yararlandırılması TBMM’ye Geliyor

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye Sunuldu. Kanun teklifi ile zabıtaların fiilî hizmet süresi zammından yararlandırılması amaçlanıyor.

56768
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan kanun teklifi ile zabıtaların fiilî hizmet süresi zammından yararlandırılması amaçlanmaktadır. BU kapsamda 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe komisyonuna sunuldu. Bu ve benzeri kanun tekliflerinin gündeme gelmesi son derece önemlidir. Gerek çalışanların gerekse kanun tekliflerindeki konuların gündem oluşturması adına My Memur olarak bizler de destek vermekteyiz.

Kanun teklifinin gerekçesi şu şekildedir: Belediyelerde görevli zabıta memurlarımız, kamu düzenini sağlamak, halkın sağlığı ve huzuru için görev yapmaktadır. Halkla, esnaf arasında dengeyi kurmakla görevli zabıta emekçileri, görevlerini ifa ederken pek çok zorlukla karşılaşmakta, gece-gündüz can güvenlikleri her an risk altında çalışmaktadır. Böylesi önemli ve zor görev üstlenen zabıtalar gerek ekonomik gerekse özlük hakları bakımından da sorunlar yaşamaktadır.

Gece gündüz demeden çalışmalarına rağmen zabıta memurları, görevlerini ifa ederken tartışmalara, kimi zaman yaralanma ve hatta ölüm ile sonuçlanabilen saldırılara maruz kalmaktadırlar. Bu sebeple, zihnen ve bedenen gördükleri zarar nedeniyle kendilerine yıpranma hakkı tanınmalıdır.

Bu bağlamda 5510 sayılı sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılarak, risk altında görev yapan diğer kamu personellerine sağlanan fiili hizmet süresi zammı hakkının zabıta memurlarına da verilerek, eşitsizliğin ve mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.

KANUN TEKLİFİ GEREKÇELERİ

MADDE 1- Madde ile risk altında ve ağır koşullarda çalışan zabıta memurlarına fiil hizmet süresi zammı verilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ DEĞİŞİKLİKLİĞİ

MADDE 1- 31/05/2206 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 40’ıncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan tabloya aşağıdaki sıra eklenmiştir. “21) Belediyeler Zabıta hizmetlerinde çalışanlar 60”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!