1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Ziya Selçuk Açıkladı! Öğretmen Açığı 92 Bin 165
Ziya Selçuk Açıkladı! Öğretmen Açığı 92 Bin 165

Ziya Selçuk Açıkladı! Öğretmen Açığı 92 Bin 165

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesine verdiği cevapta öğretmen sayılarına dair tüm detaylar belli oldu. İşte Türkiye’deki kadrolu-sözleşmeli öğretmen sayısı ve öğretmen açığı!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı "MEB" Strateji Geliştirme Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi CHP İstanbul Milletvekili Dr. Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesini cevapları. Buna göre kadrolu öğretmen sayısı, sözleşmeli öğretmen sayısı, engelli öğretmen sayısı ve MEB’in ihtiyacı olan öğretmen sayısı belli oldu. İşte 4 Nisan 2019 itibarıyla öğretmen sayılarına dair veriler:

TOPLAM ÖĞRETMEN SAYISI 860 BİN 749!

4 Nisan 2019 tarihli MEBBİS verilerine göre Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında alanlar bazında görev yapan kadrolu öğretmen sayısı 770 bin 427, sözleşmeli öğretmen sayısı 83 bin 366 olup net öğretmen ihtiyacı 92 bin 165’tir. Türkiye genelinde öğretmen olarak görev yapan engelli birey sayısı ise 6 bin 956 olarak açıklandı. Toplam öğretmen sayısı 860 bin 749 olarak açıklandı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN SAYISI NE KADAR?

Ücretli öğretmen sayısına dair herhangi bir açıklama yapılmasa da öğretmen ihtiyacı kadar da neredeyse ücretli öğretmen istihdamı her yıl geçici olarak yapılmaktadır.

SORU ÖNERGESİNİN TAM METNİ VE SORULAR ŞU ŞEKİLDEYDİ

16 Ocak 2019 tarihinden itibaren, illere göre;

1. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, kadrolu olarak görev yapan öğretmen sayısı kaçtır?

2. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görev yapan sözleşmeli, vekil ve ücretli öğretmen sayısı kaçtır?

3. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kaç okulda öğretmen açığı vardır? Branşlara göre dağılımı nedir?

4. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görev yapan engelli öğretmen sayısı kaçtır?

CEVAPLANMAYAN SORULAR!

My Memur olarak bizim de yukarıda belirttiğimiz üzere ücretli öğretmen sayısı açıklanmamıştır. Öğretmen açığı okullar bazında açıklanmamıştır. Öğretmen açığının branşlara göre dağılımı açıklanmamıştır. Vekil öğretmen olup olmadığına dair herhangi bir bilgi ve cevap da verilmemiştir.

MEB cevap tam metni:

pdf.jpg

Soru önergesi tam metni:

pdf.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler