Zorunlu araç trafik sigortası prim iadesi yapıldı mı Tıkla öğren

Araç trafik sigortası prim iadesi sorgulama ekranında prim iadenizi sorgulayabilirsiniz.

23475
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigorta şirketleri Haziran 2014 ve 2015 Eylül arasında trafik sigortası yaptıran ve geçmiş yıllarda araç satımı yapanlara Zorunlu Trafik sigortası iadelerini yapmaya başladı.

Bilindiği üzere 11 Temmuz 2016 tarihinde yaptığımız ‘’Sigorta şirketleri Araç sigortasını geri ödeyecek’’ başlıklı haberimizde bu konuyu gündeme getirmiştik. Geçmiş yıllardaki yaklaşış 1 milyon araç sahibinden fazla prim alındığı tespit edilmesinden sonra, alınan bu fazla primlerin geri ödenmesi hükme bağlanmıştı. Sigortacılar, ilk kez trafiğe girecek yeni sürücü muamelesi yapıp, trafik sigortasına giriş derecesi olan 4. dereceden poliçe kesiyorlardı. 4. derece demek, hasarsız sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre de farklılık gösterip daha az prim ödüyordu.

31 Temmuz 2016 tarihinden itibaren başlayan zorunlu trafik sigortası prim ödemeleri başladı. Trafik sigortası iadesi alacak olan kişilerin Haziran 2014 ten Eylül 2015’e kadar Trafik sigortası yaptıran ve geçmiş yıllarda araç satımı yapanlar, Geçmişte hasarı olmayıp Primlerini fazla ödeyenlere iade yapılmaya başlandı.

Kimler prim iadesi alabilir?

19 Haziran 2014 – 30 Eylül 2015 tarihleri arasında Trafik Poliçesi yaptırmış olan, Geçmiş poliçesinden gelen hasarsızlık indirim hakkı olduğu halde, bu poliçesi indirimsiz (4. Basamak) düzenlenmiş olan, Bireysel Sigortalılar (tüzel olmayan) prim iadesi alabilir. Trafik sigorta priminizin iade edilip edilmediğini sorgulamak için tıklayınız.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    Vatandaş la dalga geçiyor lar

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!