1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?
Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Zorunlu mesleki sorumluluk sigortası, insanlar ile daha fazla mesai içinde ve birebir ilişkide bulunan ve görev alanı gereği hizmeti sunar. Detaylar...

A+A-

Zarar verme riskine açık olan doktor, avukat, mühendis, eczacı, mimar, mali müşavir gibi meslek sahibi kişilerin, mesleki çalışmaları esnasındaki yanlış ya da eksik işlemleri sonucunda oluşabilecek tehlikeler ve zararlar dolayısı ile ödeyecekleri yasal tazminatlar için koruma sağlayan bir sigorta çeşididir.

Zorunlu mesleki sorumluluk sigortası, çeşitli meslek odaları ve meslek birlikleri gibi ilgili mesleki kuruluşlara üyeliği bulunan meslekler için gerçekleştirilmektedir. Bu sigorta çeşidi, meslek ya da işyeri sahiplerinin, poliçede belirtilen zararların oluşması hallerinde, mali tazmin sorumluluğunu üstlenerek risk kaygısı olmaksızın işlerini yürütmelerine, mesleklerini güven içinde icra etmelerine olanak sağlamaktadır.

Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası Kimler için Yaptırılır?

Mesleki sigortaların kimi zorunlu iken kimi kişilerin isteğine bağlı olarak tercih edilebilmektedir. Zorunlu mesleki sorumluluk sigortası, kamu, özel sağlık kuruluşları ya da muayenehanesinde mesleğini uygulayan bütün hekimler, diş hekimleri ile tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanların, yasa gereği yaptırmak ile yükümlü oldukları sigorta çeşididir. Zorunlu mesleki sorumluluk sigortası yaptırması gerektiği halde yaptırmayan kişiler, mülki idare amiri tarafından para cezasına çarptırılmaktadırlar. Para cezasının değeri bulunulan yıla göre değişiklik gösterebilmektedir. Zorunlu mesleki sorumluluk sigortası, sigortalı kişinin mesleki faaliyetlerinin tümünü kapsamaktadır.

Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası için Genel Şartlar

Mesleki sorumluluk sigortası genel şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kaza ya da yapılan hata, sigorta poliçesinde sınırları çizilen faaliyet esnasında ve poliçe süresi içinde meydana gelmiş olmak zorundadır.
  • Kaza sonucu üstlenilecek sorumluluk durumu konusunda tazminat talep edilmiş olması gerekmektedir.

Poliçede aksi belirtilmemiş ise, iş yerinde çalıştırılan personelin sorumluluğu da güvence kapsamına girebilmektedir. Kabul edilir olmak koşulu ile bazı giderler de güvence kapsamına girebilmektedir. Mesleki sorumluluk sigortasının şartları net bir şekilde belirlenmiş ve bazı durumlar kapsam dışı bırakılmıştır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Meslek ya da iş yeri sahiplerinin poliçe kapsamındaki faaliyetleri dışındaki yasaya aykırı ya da etik olmayan hareket ve davranışları nedeniyle oluşan zararlar, zorunlu mesleki sorumluluk sigortası tarafından karşılanmamaktadır.
  • Meslek ya da işyeri sahiplerinin çalışma esnasında alkol veya uyuşturucu almaları nedeniyle oluşan zararlar, zorunlu mesleki sorumluluk sigortası tarafından karşılanmamaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.