Zorunlu Stajlar Ne Olacak?

Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler sonrasında salgından en çok etkilenen alanların başında gelen eğitimde, stajlar da ciddi bir sekteye uğramaya devam ediyor.

73605
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi ile mücadele çerçevesinde pek çok farklı önlem alınmaya devam ederken, tüm Türkiye’de vatandaşlar salgın sonrası kararlardan olumsuz yönde etkilenebiliyor. Özellikle kış aylarına girilmesi ile beraber vaka sayısının artması ve soğuk havalarda hastalığa yakalananların yükselişe geçmesi, önlemlerin genişletilmesine sebep oluyor. Bu bağlamda da işyerlerinin taşıdığı bulaşım riski düşünüldüğünde, eğitim sektörü de bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. Mesleki eğitim faaliyetleri de pandemi sonrasında olumsuz etkilenen unsurların başında geliyor.

4 Ocak’a Kadar..

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından 4 Ocak 2021 tarihine kadar uzaktan eğitime devam kararı ile, beceri eğitim kapsamında gerçekleştirilen stajlar konusunda da büyük bir ikilem yaşanmasına neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra staj sözleşmesini yapmış olan öğrenciler ile stajyer çalıştırma zorunluluğu barındıran işletmeler de, bu durumdan fazlasıyla olumsuz şekilde etkilendi. MEB, Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, 30 Kasım tarihinden itibaren 12. Sınıf öğrencileri mesleki eğitim ve staj uygulamalarına devam edebilecek.

Stajyerlere Devlet Katkısı Ne Kadar?

12. sınıf öğrencilerinin yapacağı stajlarda, 2020 yılı için devletin stajyerlere ödemesi gereken alt ücret 631 TL olarak belirlenmişi. Stajyerlerin ücretlerinden kesinti yapılmadan ödeme yapılmasından dolayı, stajyerlere ödenmesi gereken ücret hesaplamasında asgari geçim indirimi dikkate alınmıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!