Zuckerberg Geri Adım Atmıyor! Facebook Çalışanları İstifa Etti!

Facebook’un Donald Trump’a müdahale etmeme kararı üzerine çalışanları işten ayrıldı.

62366

Facebook Çalışanlarından Zuckerberg’e Tepki

Dünya devi sosyal paylaşım platformu Facebook, Twitter’in aksine ABD Başkanı Donald Trump tarafından son dönemlerde yapılan paylaşımlara müdahale etmeme kararı aldı. Bu karar Facebook çalışanlarını kızdırdı ve geçtiğimiz pazartesi günü işi bırakma eylemi yaptılar. Bunun üzerine Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg video konferans yoluyla bir toplantı düzenledi. Zuckerberg toplantıda da geri adım atmayarak ABD Başkanı Trump’ın paylaşımlarının detaylı olarak incelendiğini ve müdahale etmeyi gerektirecek bir durumun olmadığına karar verildiğini söyledi. Bu açıklamaya Facebook çalışanları tepki gösterdi.

Twitter Donald Trump’ın Paylaşımlarını Sansürlemişti

Geçtiğimiz hafta bir diğer sosyal medya devi Twitter tarafından Donald Trump’ın yatığı bazı paylaşımlar sansürlenmiş, gerekçe olarak da bu paylaşımların şiddeti yücelttiği bildirilmişti. Twitter paylaşımlar tamamen kaldırmamış, erişime açık bırakmış, halk tarafından görülmesi gerektiğini de ifade etmişti. Bu hamle üzerine Facebbok’un paylaşımlara herhangi bir müdahale etmemesi şirket içinde ikiye bölünmelere sebep oldu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Twitter’in bu hamlesinden sonra açıklama yaptı ve aynı adımı Facebook olarak atmayacaklarını söyledi.

“Yönetim Kadrosunun Yanımızda Olmadığı Açık”

Facebook çalışanlarının tepkileri ve işi bırakma eylemleri Zuckerberg’e geri adım attırmadı. Bir video konferans düzenleyen Mark Zuckerberg, Trump’ın paylaşımlarının incelendiğini ve müdahale edecek bir durumun tespit edilmediğini söyledi. Çalışanlar bu toplantıya da tepki gösterince Facebook’ta mühendis olarak görev yapan Brandon Dail bir açıklama yaptı ve yönetim kadrosunun yanlarında olmadığının çok açık görülebildiğini söyledi. Facebook çalışanlarının istifa etmesine neden olan bu olaydan sonra işi bırakanlardan biri olan yazılım mühendisi Timothy Aveni bir açıklama yaptı. Zuckerberg’in daha önceki söylemlerini hatırlattı ve her zaman şiddete karşı olduğunu söylediğini ancak bu son tavrının bunun bir yalan olduğunu gösterdiğini söyledi.

Exit mobile version